2012 National Environmental Competition Winners

THEME: WORKING TOGETHER FOR A BETTER FUTURE

TROPHY WINNERS

MASTER ENVIRONMENT

 

George Fidel Omondi – Wankan Academy

MISS

ENVIRONMENT

Riungu Gatwiri Annette  – Mary Hill Girls Thika

MERIT

AWARD WINNERS

Wani Jonathan– Machakos School for The Deaf

 

 

LOWER PRIMARY

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Lyan Wairimu Benson Mountain View School

2

Keshar Rathnaval Melvin Jones Lions Academy

3

Murithi Kithinji Riara Springs Academy

UPPER PRIMARY

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Bildad Tom Ochieng Sony Complex Primary

2

Michael Kariuki Gachui Wankan Academy

3

Charity Jepkosgei Magut Nandi Hills Academy

HIGH SCHOOL

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Claire Rose Precious Blood Secondary -Riruta

2

Cyril Obuya Otieno Starehe Boys Centre

3

Rachael Kanana Mbae Moi Girls High school – Eldoret

TERTIARY/ COLLEGE

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Naboth M. Ochoggia University of Nairobi

2

Atlanta Munyite Kufwafwa Strathmore University

3

Kharunde Simon Miheso University of Nairobi – Kenya Science Campus

LOWER PRIMARY

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Lyan Wairimu Benson Mountain View School

2

Keshar Rathnaval Melvin Jones Lions Academy

3

Murithi Kithinji Riara Springs Academy

UPPER PRIMARY

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Bildad Tom Ochieng Sony Complex Primary

2

Michael Kariuki Gachui Wankan Academy

3

Charity Jepkosgei Magut Nandi Hills Academy

HIGH SCHOOL

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Claire Rose Precious Blood Secondary -Riruta

2

Cyril Obuya Otieno Starehe Boys Centre

3

Rachael Kanana Mbae Moi Girls High school – Eldoret

TERTIARY/ COLLEGE

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Naboth M. Ochoggia University of Nairobi

2

Atlanta Munyite Kufwafwa Strathmore University

3

Kharunde Simon Miheso University of Nairobi – Kenya Science Campus

KINDERGARTEN INDIVIDUAL ENTRIES

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Rashida Jamaly M.S.B Educational Institute

2

Veer Vikesh Shah Tiny Tots Kindaergarten

3

Amatullah Yusuf Marvi Almadrasa T.S.B

KINDERGARTEN GROUPWORK ENTRIES

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Abdillahi Jeylan, Khalid Ebrahim Kumbhar Nursery School – Mombasa

2

Hridaan Manpreet Kohli, Riddhi Mavji Vekaria, Dhruv Pravin Patel, Harshil Harshad Darji, Dyuti Dinesh Rabadia E.A. Satsang’ Swaminarayan Nursery

3

Agnes Michael, Adeliny Mokeira, Mary Wanjiku, Celestine Kigarde, Brandon Gisebe Valley View School Kandisi

KINDERGARTEN GROUP PROJECT ENTRIES

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Sahil Zakir Abdulrahim, Mohamed Aimad, Nehreen Akllarakia, Nuru Said Abdulhamid Bhadala Nursery Mombasa

2

Fatim Imtiaz, Mariam Kibwana, Leila Kassim, Imran Mohammed, Luqman Wazir Bhadala Nursery Mombasa

3

Mohamed Sahil Imtiaz, Aisha Ismail Issack, Samya Sumar Abdul, Mustafa Hussein Nassir Bhadala Nursery Mombasa

LOWER PRIMARY

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Nyadour James Lions Primary School – Eldoret

2

Sakina Mohammed Fakhri M.S.B Education Institute

3

Manvir Singh Ghata-Aura Greensteds International School
 

UPPER PRIMARY

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Khushil Nimesh Nagdah Oshwal Academy – NRB

2

Nyamai Kanangi Machakos School F/T Deaf

3

Nyamuoch James Lions Academy – Eldoret

 HIGH SCHOOL

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

John Boboti Utumishi Academy Gil Gil

2

Dancan Opiyo Nakuru West Secondary School

3

Ramona Ayako Caren St. Mary’s Mumias

 COLLEGE

POSITION NAME OF CANDIDATE NAME OF INSTITUTION

1

Nicodemus Mwendwa Kalamba Polytechnic

2

Ongoro A. Peter Asumbi T.T.C

3

Ephy Khaleka Tambach T.T.C

 

Michael Daman – Makueni Boys High School 
Mr. Chrispine Norman Oluoch - Wankan Academy 

KINDERGARTEN

POSITION

1

M.S.B Educational Centre

2

Kumbar Nursery – Mombasa

3

Bhadala Nursery – Mombasa

 PRIMARY SCHOOL

POSITION

1

Wankan Academy

2

Mountain View School

3

Oshwal Academy – Nairobi

HIGH SCHOOL

POSITION

1

Mary Hill Girls High School

2

Maseno School

3

St. Anne’s Lioki High School

 

ARTWORK

INDIVIDUAL  ARTWORK ENTRIES

GROUP ARTWORK ENTRIES

4 Sara Ahmed A. – Shree Cutchi Leva – Msa 4 Daniella Nyokabi, Janice wairimu, Wayne Mulemwa, Israel mumo, Hellen Nyala – Bridgeville Academy
5 Ulfhat Ghalis – Kumbar Nursery – Msa
6 Khadija Bilal – Kumbar Nursery – Msa
8 Halima Hasan – Bhadala Nursery – Msa
9 Saniya Ahmed – Shree Cutchi Leva Nusery School – Msa
10 Mustafa Alibhai – M.S.B Educational Inst. 5 Imelda Jane Ouda, Cynthia Mumbi, Kepha Momanyi, Jobo Mark Kariuki, Alvin Waihenya – NJS Academy
11 Fathiya Mbarak A. – M.S.B Educational Inst. 6. Henry Mugo, Swabah Salim, Annette Makena Mwiti, Nissey Bogonko, Fintey Atika Moreka – Mountain View School
12. Harsh Premji Patel – M.S.B Educational Inst.
13. Drishti Dinesh L. – Shree Cutshi Leva – Msa
14 Abdillahi Jeylan – Kumbar Nursery – Msa

 

ESSAY

ARTWORK

4 Natasha Lerr K’opondi – Sony Complex Primary 4 Taher Maimoon – M.S.B Educational Institute
5 Jyot Jatin Patel – Melvin Jones Lions Academy 5 Ruth Mai – Lions Primary Eldoret
6 Harsh Ketul Gutka – Oshwal Academy 6 Maxmillan Baraka –Siala Springs
7 Everlyn Bonareri – Muhoroni Furaha Primary Sch. 7 Uzma Sheikh – Oshwal Academy – Msa
8 Sam Kamau – Mountain View School 8 Faith Nyaguthii – Valley View Primary
9 Cecilia Awuor – Sony Complex Primary 9 Meg Wambui Chege – Riara Springs Academy
10 Emmanuel Okello – Muhoroni Furaha Primary Sch. 10 Samuel Etyang – Josana Academy
11 Saloni Shah – Oshwal Academy – Nairobi 11 Jacson Mwangi – Valley View Academy
12 Diane Wambui Mworia – Mountain View School 12 Taizun Mustafa – M.S.B Educational Institute
13 Margaret Nyambura Njoroge –Ruiru East School 13 Kreeshi Rakesh Shardia – Oshwal Academy – Msa
14 Lorraine Musyoka – Riara Springs Academy 14 Kumran Sheikh – Oshwal Academy- Msa
Traciebel Wairimu – Mountain View School 15 Samuel Muthoka – St.Mary’s Boys Machakos
16 Martin Macharia – Melvin Jones Lions Academy 16 Natalie Salome – Riara Springs Academy
17 Kamya H. Patel – Melvin Jones Lions Academy 17 Ian Ongeri – Josana Academy
18 Parth Tignesh Desai – Oshwal Academy – Nairobi
19 John W.Odhiambo – Muhoroni Furaha Primary Sch.
20 Naima Mohamed – Nairobi Jaffery Academy
21 Wafiq Abdulrahim Hassan – Ridgeville Academy
22 Lewano Samuel Leng’aur – Tuum Primary School
23 Ashley Chebet – Riara Springs Academy
24 Janice Wambui – P.C.E.A Thika   

 

ESSAY

ARTWORK

4 Hellen Okal – Muhoroni Furaha School 4 Saloni Samir Shah – Oshwal Academy – Nrb
5 Tim Brian N. W. Bunyasi – Wankan Academy 5 Catherine Ndinda – Machakos School for F/T Deaf
6 Joy Nina Namposo – Mountain View School 6 Dhruvi P. Shah – Melvin Jones Lions Acdemy
7 Mwanzo Kigo Muriithi – Holy Angels Primary Sch. 7 Diana Ndinda – Riara Springs Academy
8 Mercy Ntahyo – Holy Angels Primary Sch. 8 Kyalo Mulei – Machakos school F/T Deaf
9 Leonard Ayub – Mountain View school 9 Adrian Mukiri – P.C.E.A Thika RD
10 Julius Onunda – Muhoroni Furaha School 10 Prina Bijal Shah – Oshwal Academy Msa
11 George Fidel – Wankan Academy 11 Muskaan Kashif Shaikh – Oshwal Academy – Nrb
12 Specioza Adhiambo – Sony Complex 12 Alice Wanjiku – P.C.E.A Thika RD
13 Edwin Gichuhi – Wankan Academy 13 Suzzanne Nicole M. – Riara Springs Acdemy
14 Edward Mwazighe – Riara Springs Academy 14 James Musyoka – Machakos school F/T Deaf
15 Riya Shah – Oshwal Academy – Nairobi 15. Rashmi Thakur – Melvin Jones Lions – Nakuru
16 Jean Pebbles Njoki – Riara Springs Academy 16 Kreena Nagda – Oshwal Academy – Nrb
17 Candy Atieno – Sony Complex 17 Barnabas Otieno – Githunguri primary School
18 Fatma Yakub Hussein – Nairobi Jaffery Academy
19 Emmaculate Mwende Muendo- Angel’s Pry. School
20 Adeng Mawiir – Epren Academy
21 Nashon A. Agola – SonyComplex
22 Vivian Mangare Kiarie – Wankan Academy
23 Diana Magori – A.I.C Cathedral School – GilGil

 

24 Darshana M. Nair – Melvin Jones Lions Academy

 

ESSAY

4 Chepkirui Lorna Soo – MaryHill Girls High School
5 Mackline Kiiza Emurwon – MaryHill High School
6 Magero Maureen Aoko – Kabare Girls High School
7 Annette Achieng Munyasia- Coast Girls High School
8 Kitui Sharon Acharo- Mary Hill High
9 Caroline Wanjiku Ng’ang’a- Kiserian Mixed Day
10 Millicent Waringa Murage- Gatero Girls High
11 Cherotich Faith- Tengecha Girls
12 Eva Wanjiru Njuguna- MaryHill Girls
13 Perez Dile – Makueni Boys High school
14 Robert Munyiri- Nyeri High School

ARTWORK

15 Crystal Kayaro- Precious Blood Riruta
16 Osare Oscar Omondi- Maseno School 4 Michelle Chelangat Soy – Kapkenda Girls H. School
17 Okindo Nyakerario Daphine- Ngiya Girls’ High School 5 John Chege – Eva School
18 Ibrahim Guyah Otieno- Nkaimurunya Secondary 6 Eric Ondara – Utumishi Academy – Gilgil
19 Ignatius Wasike Nyongesa- Shimo la Tewa School 7 Daniel Ndue – Makueni Boys High School
20 Christine Gecheo Nyagaka- Kiserian Mixed Day 8 Rebo Sheradeene – St. Mary’s Mumias H. School
21 Rachel Muthoni Maina- St. Annes Lioki 9 David Musyoka – Makueni Boys H. school
22 Juliet Isnino Elsimsidele- St Annes Lioki. 10 Antony Nderitu – Malava Boys High School
23 Abdinasir Hassan Bulle- Wajir High School 11 Angene Daughter Ouor – Mary Hill Girls – Thika
24 Amwayi Francis- Malava Boys High School 12 Lydia Mugure – Mary Hill Girls – Thika
25 Mutinda P. Mbindyo- Mumbuni Boys School 13 K. Rashid Latam – St.Phillips A.C.K Tuuyokony
26 Josephine Njoki Ng’ang’a- St Annes Lioki 14 Omuse Kenedy Omaya – St.Phillips A.C.K Tuuyokony
27 Eric Abong’o Ombija- Otieno Oyoo High School 15 Omusala Nelson – Kimlot Boys H. School
28 Belinda Akinyi Ouma- St. Teresa Girls High School 16 Franklin Cheruiyot – Kimlot Boys H. School
29 Samuel Ng’ang’a Mburu – Kiserian Mixed Day Sch.
30 Jomo Mike Otieno – Maseno School
31 Geoffrey M. Mdegga – Starehe Boys centre  

 




 

 












 


About the Author

One Response

  1. My Homepage Jul 14, 2012 -

    really excellent put up, i truly enjoy this internet web site, maintain on it 674001